Ścieżka w koronach drzew – Stezka korunami stromů Krkonoše – Janské Lázně

W dniu 15 sierpnia 2017 r. wybrałam się z rodziną na kolejną wysoką drewnianą ścieżkę 😉 – Ścieżka w koronach drzew – Stezka korunami stromů Krkonoše. Znajduje się ona w Jańskich Łaźniach (Janské Lázně). Od nas jest to ok 60 km, więc znów mamy to szczęście mieszkając w tak dobrym miejscu 🙂

Wyjechaliśmy ok 9 rano i na miejscu byliśmy po 10. Jakież było nasze zdziwienie, gdy zobaczyliśmy bardzo długą kolejkę. Przecież ledwo co została otwarta, bo zwiedzanie zaczynało się od 9:30, a tu już tyle ludzi. To był wtorek, więc stwierdziliśmy, że nie będzie tak dużo ludzi, bo dla Czechów to był zwykły dzień. Myśleliśmy, że przyjadą tylko Polacy, bo u nas jest to dzień świąteczny, ale że może przyjadą też trochę później ;). Okazało się jednak, że nas jest dużo i Czechów także. Jednak kolejka poszła bardzo sprawnie i naprawdę nie staliśmy długo.

kolejka…

Gorzej było z parkingiem. Są tam trzy duże parkingi i dwa były już naprawdę dobrze zapchane. Nam się udało jeszcze wjechać na 3-ci jako jedni z pierwszych (a była dopiero 10!). Jednak po chwili i ten już był zapchany. Jak wracaliśmy na parking to auta już stały wszędzie, gdzie to możliwe, a policja zaczynała już więcej nie wpuszczać. Istne oblężenie 😉

Ważna informacja aby zapłacić za parking konieczne jest abyście mieli ze sobą korony, bo jest automat. A my… nie wzięliśmy ze sobą ani jednej. W związku z tym mój brat chodził i wymieniał korony wśród ludzi – i na zjeżdżalnię i na parking ;).  A nie wzięliśmy dlatego, bo stwierdziłam, że jak mój Sławek twierdzi, że zawsze można załatwić wszystko za pomocą karty to zobaczymy czy tak jest ;). I pech chciał, że jednak nie dało rady ;). Ostatecznie jakbyśmy nie dali rady wymienić pieniędzy to trzeba byłoby się przespacerować do centrum do bankomatu (może ok 2km)

Poza parkingiem całą resztę można ogarnąć kartą – wstęp, sklepik z pamiątkami i bar.

Wstęp za osobę dorosłą to 220 koron (normalny), parking jak dobrze teraz pamiętam to 70 koron.

cennik
bilet wstepu
bilet

Poniżej link do strony, gdzie można znaleźć dokładnie wszystkie informacje, w języku polskim (wszystkie rodzaje biletów, o grupach zorganizowanych, dokładny adres itp)

http://www.stezkakrkonose.cz/pl/

przed wejściem na ten cały obiekt jest „spacer w drzewach” po równym
co kawałek są „adrenalinki” czyli takie różne przeszkody – dla dzieci i dorosłych 😉 jak ktoś nie chce tędy iść to obok idzie „normalna” ścieżka

Mnie ta ścieżka także się podobała, bo jest to coś innego. Fajnym pomysłem były takie a’la lunetki, które były skierowane na jakieś konkretne liście czy korę drzew, a z boku był opis co konkretnie widzimy. Opis był po czesku. Przy kasie zauważyłam na szybko, że można ściągnąć jakąś aplikację i można mieć tłumaczenie. Ale jakoś tym się nie bawiłam. Przydatne by to było najbardziej na samym spodzie, tak jakby pod ziemią, gdzie było najwięcej opisów o całej pracy korzeni. Ale chyba opisy też były po angielsku jak dobrze pamiętam. Ale tam było tyle ludzi, że jakoś szybko ten kawałek przeszliśmy, nie wgłębiając się w to zbytnio.

lunetka

ów korzeń – znajduje się to na samym dole tego obiektu

Ten obiekt jest taki równy i zaczyna się nisko, na wysokości ulicy. Ten w Dolni Morava jest na górze, jest nieproporcjonalny, więc tam tych wrażeń jest więcej. Ale tutaj na szczycie, gdy troszkę ta ścieżka ma większy okrąg, miałam takie dziwne uczucie bujania. I bardziej tam się bałam stać niż na tej poprzedniej (nie licząc tamtejszej siatki na szczycie ;)).

kolejna „adrenalinka”
dosiedliśmy ślimaka 😉

Słyszałam już opinie, że ten to taki sobie i nie warto itp. Ja uważam, że warto, bo jest to coś innego i naprawdę miło można spędzić tam czas. Na końcu ścieżki jest wejście do budynku, w którym można zakupić pamiątki, coś zjeść czy po prostu skorzystać z toalety ;). Do tego budynku też można wejść nie wchodząc bezpośrednio z obiektu (powyższe zdjęcie kolejki jest na drodze z tego właśnie budynku)

dość duże to jest – kładka taka sobie ale te kręgi wielkie

Tutaj także jest zjeżdżalnia. Bilety można kupić w kasie ale też można dać panu, który ją obsługiwał 50 koron i też się zjedzie. Zjechał tylko mój brat, bo ja chciałam się pocieszyć spacerem ścieżką w górę i w dół. Ale też tak szczerze powiedziawszy nie ogarnęłam się na dole i nie kupiłam w kasie biletu, a koron jak już wcześniej wspomniałam – nie miałam. Wszyscy jakoś nerwowo lecieli w ten dzień do przodu i nie mogłam się ogarnąć 😉 Brat sobie u kogoś wymienił. Ja odpuściłam ;). Będzie po co tam jeszcze wrócić :). Jak i i do Dolnej Moravy. Brat mi powiedział, że w Dolni Morava także zapłacił panu do ręki, więc jakby co to tam też tak można.

Mnie się tam podobało….

na szczycie – mi się tam dziwnie stało (do zdjęć oczywiście jest uśmiech 😉 ale lęki były bo to zbyt szerokie jednak jest i ostatni poziom najbardziej odstaje)

z Mamą 🙂
„siatka” tu też jest ale metalowa – na tej też są ciekawe wrażenia 😉

42,7 m nad ziemią
brat już w rurze 😉

ostatnia „adrenalinka” 😉 jest prosta a nie wiem co mnie tak wykrzywiło 😉
moja buzia nie jest stworzona do selfi z rąsi 😉 albo nie umiem 😉

 

WAŻNE INFORMACJE

zaczerpnięte z broszurki informacyjnej, którą można sobie zabrać – są przy kasach w różnych językach)

Godziny otwarcia, otwarte jest codziennie (informacje na 100% aktualne na sierpień 2017):

styczeń, luty, marzec  – 10-16

kwiecień, maj – 10-18

czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień – 9:30 – 19

październik – 10-18

listopad, grudzień – 10-16

24 grudnia NIECZYNNE

*ostatni zwiedzający jest wpuszczany na godzinę przed zamknięciem

*nie wolno wchodzić z psami ale przy wejściu są specjalne kojce, gdzie można zostawić swoje pupile (to jest info z ulotki, bo ja na to uwagi nie zwróciłam)

*w przypadku niekorzystnej pogody jak np. burza, grad, silny wiatr, silny mróz – ścieżka jest zamknięta

*zjeżdżalnia dla dzieci od lat 6

*wejście na ścieżkę dzieci do lat 12 tylko pod opieką dorosłych

*jak są złe warunki pogodowe to zjeżdżalnia może być zamknięta

*ścieżka przygotowana w całości dla osób niepełnosprawnych oraz dla rodziców z dziećmi w wózkach

 

Wybrane liczby:

średnica wieży – część dolna – 23m

średnica wieży – część górna – 40m

szerokość chodnika – 2m

wysokość nad poziomem morza – platforma górna – 826,17 m n.p.m

pochylenie trasy – 2-6%

wysokość wieży widokowej (mierząc od podłoża jaskini)  – 45,5 m (powyżej jest zdjęcie, na platformie górnej i jest tam napisane 42,7 m, więc tam nie jest ujęta chyba jaskinia i chodzi chyba o to pomieszczenie, gdzie jest ten korzeń)

i jak dla mnie rzecz, której nie potrafię zrozumieć a jeszcze w dodatku coś mi się porobiło z endomondo i mi nie zmierzyło dobrze :/ – chodzi o długość tej ścieżki – wg broszury:

  • łączna długość 2 180 m
  • długość ścieżki 1 511 m
  • długość ścieżki do wieży 885 m

Nijak te dwie poniższe wartości nie dają mi 2 180 m, więc nie wiem co jest nieujęte 😉

Ale naprawdę jest to bardzo przyjemny spacer dla każdego!

I wspomniana wcześniej broszura:

P.S.

nie ma to jak wpis dotyczący sierpnia w listopadzie 😉 ale zimą to tam musi być ciekawiej …

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *