„CZARNOBYL-STREFA” Natacha Bustos, Francisco Sanchez

Jakiś czas po przyjeździe z Czarnobyla postanowiłam trochę więcej poczytać o tym miejscu. Weszłam na jedną ze stron księgarni internetowych wpisałam „Czarnobyl” i kupiłam wszystkie książki jakie mi wyrzuciło (były dobre promocje ok 35%) a były to całe 4 sztuki. Jedną z nich była właśnie – „Czarnobyl. Strefa” Natacha Bustos, Francisco Sanchez, wydawnictwo Centrala – mądre komiksy.

Nawet nie czytałam dokładnych opisów tych książek. Dopiero jak dotarły to zobaczyłam, że ta właśnie książka to tak naprawdę komiks i w dodatku o fikcyjnych bohaterach. Pomyślałam sobie „kurcze, wydałam kasę na komiks”, bo tak naprawdę był to najdroższy zakup.

Ale pomyślałam sobie „mam to przeczytam”. Oprócz historii w postaci komiksu zawiera jeszcze ona wstęp i dodatek z normalnym tekstem.

I powiem Wam szczerze – rewelacja! Na końcu się nawet popłakałam… Faktycznie jest to mądry komiks.

Opowiada on historię ludzką – 3 pokolenia jednej rodziny związaną oczywiście z awarią elektrowni. Choć jest to fikcyjna opowieść to jak najbardziej mogła się ona wydarzyć. Bardzo obrazowo opowiada o tym, co tak naprawdę przytrafiło się tym wszystkim ludziom wysiedlonym ze Strefy Wykluczenia. Tak jest to zobrazowane i przedstawione, że wprowadza w głęboki smutek i wzbudza ogromne współczucie dla tych wszystkich ludzi, których to bezpośrednio dotknęło. Tekstu wcale nie ma dużo (prawie w ogóle go nie ma) ale sam obraz wystarczy i to tylko czarno-biały obraz. Bardzo wpływa to wszystko na wyobraźnie, odczucia i uczucia.

Poruszający ludzki dramat zawarty w czarno-białym komiksie.

Jeżeli będziecie mieli okazję to zapoznajcie się z tą pozycją. Polecam !

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *